Sváteční opeřenec bezové vařečky

Blíží se čas Svatomartinský, jehož historie sahá až do dob předkřesťanských. Jeho sláva však stoupla v ranných dobách středověkých. Je to čas, kdy se panstvo loučí na čas s částí služebnictva, protože končí pastva a chystají se poslední skladové zásoby na zimu. Čeládka a rolníci se na čas rozloučili se svými pány a každý se soustředil na přečkání zimy ve zdraví. Služebnictvo dostalo odměnu, poděkování za práci a hodovalo se různými způsoby. Pohanské tradice se volnými způsoby přenášely staletími do křesťanských a jiných svátků a tak se slavilo jídlem, pitím a veselím. V některých místech se dokonce zapalovaly Svatomartinské ohně. Víno k tomuto dni bezprostředně patří také, ale o tomto svátku najdete povídání všude dosti.

Co se týká samotné husy, tak to byl oblíbený opeřenec ku obětování v pohanské době. Ale zdaleka nebyla jediným opeřencem, který se v té době jedl. A nyní všeobecně nejen ku Svatomartinskému dni. Zaměříme-li se na ptáky, tak domestikovaní hrabaví a jiná drůbež se dala dobře chytit a zpracovat. Co ale zbývalo těm, kteří takové možnosti neměli? Připravilo se to, co se dalo prakticky bez větších potíží ulovit. Dříve nebylo výjimkou, že se na stolech ojevila vodní slípka, koroptev, jeřábek, drozd, kukačka, samozřejmě i bažant. Kdyby se daly ulovit sovy a dravci, věřím, že kvůli většímu objemu masa by se jedli také (kdoví, možná se jedli). Ostatně v literatuře se píše, že královský pták při hostinách byla labuť nebo páv, řádně nazdobení a připravení. No kdo z Vás by to dnes dal, že... :-)

Příprava ptáků byla tradičně pečením, na ohni samozřejmě (pečení holubi lítali do ...), vaření bylo spíše na polévky a omáček. Nezřídka byli ptáci nadíváni nádivkami z jiného masa a zeleniny, ovocem a kořením, bylinami. Kořenilo se hodně, myslím, že více než dnes. Nebáli se použít divoké rostliny, plody, semena a vše, co mělo nějakou zajímavou chuť. Ostatně bohatství a jeho úroveň také spočívala v tom, jaké koření si kdo mohl dovolit používat.

Příprava svátečního opeřence tak trochu jinak

V tomto podzimním čase už není úplně jednoduché slovit nějakého ptáka na sváteční stůl. Kouknu za okno a tam samá sýkorka, vrabec, sem tam stehlík, brhlík. No z toho bychom se moc nenajedli, že :-) tož co tak zajít do lesa na okraj. Tam by se dalo najít nějakého bažanta, to už je trochu větší kousek. Tak jo, jdeme sehnat bažanta. (a když nemáte bažanta, tak postačí koroptev, no a nebo taky ta husa tedy). Pozn. bokem: Měla jsem v létě lapnout tu kukačku, nadívaná kukačka s bylinami by byla na takové Svatomartinské hodování dobrá.

Jdeme na to.

Slovíme bažanta, jakkoliv. Zbraní, sítí, palicí nebo v supermarketu. Pokud jste ho střelili, zkuste se podívat, jestli v něm nezůstaly broky. To by nebylo úplně dobré :-) Opeřence stáhneme, zbytky dočistíme, no a pak hlava, vnitřnosti a ty věci kolem. Kdo neví jak na to, existují i super videonávody

Když se kouknete na zahradu, ještě tam rostou věci, které se dají k bažantovi použít. Teď a podzim se ještě dá sebrat bršlice, sedmikrásky, jitrocel, čerstvý tymián a tak podobně. Tak něco vezměte, pokud už u Vás neleží pokrývka sněhu. :-) Jestli máte ve spíži jedlé kaštany, tak se budou hodit. :-) jinak opět supermarket.

Bažanta prošpikujeme slaninou, dovnitř můžeme i máslem. Do malé misky si dejte pár polévkových lžic kvalitního avokádového (nebo olivového) oleje, k tomu 2 lžičky medu, trošku mletého kořene kuklíku městského (pokud není, tak koriandr mletý a špetičku hřebíčku) a drceného zázvoru, taky červenou papriku mletou. Vmasírujte olejíček do bažanta, no a pak ho ještě jemně nasolte.

Na pekáč si připravte máslo, plátky jablíček/hrušek, nakrájenou cibuli na kolečka. No a teď kořeníčko: kdo nemá potřebné rostlinstvo doma, poslouží mu dobře tahle divoká směs.  Předpokládám, že ne každý má doma sušený kořen kuklíku a tak anýz ve směsi vůbec nevadí. Když máte kuklík, budete mít tedy i zbytek. Ptáka můžete nakořenit bez problémů tymiánem, šalvějí, sušenou bršlicí nebo petrželí, rozmarýnem, kopřivovým květem no a takové ty květy k nazdobení jsou dobré chrpa a měsíček. V hmoždířku si drcněte trochu nového koření, pepře a třeba toho anýzu. Nadrcené koření jemně posypte pěkně rovnoměrně a položte pak nakořeněného ptáka pěkně na zádíčka do pekáče.

Sáhněte do archivu, nebo do špajzu a vytáhněte nějaké dobré vínko na podlívání. Nalijte si i do skleničky, protože pták se bude nějakou dobu péct, tak ať si můžete dát relax. Pokud chcete, zálivku můžete dát 1:1 s vývarem, nebo dát vínko a počkat, až bažant pustí štávu. Pak jej při pečení podlívat šťávou s vínkem.

Pec připravit tak na 180st a pak vložit pánev s podlitým bažantem dovnitř aspoň na 20min. Až se zatáhne, tak ho znovu polijeme šťávou (a vínem), přiklopíme víkem (nebo alobalem) a pečeme dále tak hodinku do měkka (i déle). Průběžně bažanta sledujeme a podlíváme, ať to není vysušený pták :-) Jakmile se nám zdá dostatečně měkký, sundáme z něj víko a dopékáme do křehka a zlatova.

Mezitím si můžete připravit přílohu. Když svátečně, tak batátové pyré. Batáty jsou sladké, není špatné do nich dát i trochu česneku. Do pyré právě patří ta sesbíraná bršlice, jitrocel. No a to zelí samozřejmě, červené, aspoň trochu. Já ho mám ráda jen tak na cibulce a másle. A až vytáhnete upečeného bažanta, vložte do pece ještě jedlé kaštany. Než naporcujete a připravíte pokrm na talíř, kaštany budou hotové. Celou porci pak ozdobte sedmikráskami a ještě čímkoliv, co Vás napadne. A můžete slavit a hodovat.

Dobrou chuť. :-)

 

roast-goose-3790417_640