Kdo jsme

Bára, paní z Majoránku (Ing. Barbora Bartecká, Ph.D.)

Původní (a stále aktuální) profesí jsem stavební statička a projektantka. V životě jsem se velkou část věnovala hudebnímu a tanečnímu umění (jako umělec i lektor), u zaměstnání jsem relaxovala s uměním ale i s bylinkařením a zvířaty. Po několika stěhováních jsem se usadila na Osoblažsku, kde jsem si jako správný "statik" koupila stavení odpovídající mé profesi. S mým partnerem Markem a dcerkou Beatkou nyní při své práci ve volném čase obnovujeme celý areál. Mimo velkých oprav na objektech a zahradách se věnujeme pěstování bylin a dále chovu drobných hospodářských zvířat a koní. Na přání připravujeme stylové cateringy, od r. 2019 je Majoránek provozovatelem Pivního vagónu na úzkorozchodné trati výletního parního vláčku. Aktivity, které děláme, řešíme osobně, včetně setkávání s hosty u nás (mateřské školy, výlety, rodiny, senioři, kempaři..).

Motto: Mám ráda, když mají věci smysl a hlubší význam, baví mě nalézat řešení a učit se novým dovednostem. Jestli je v životě skutečně všehno možné, tak já to chci vyzkoušet.

 

Z historie před Majoránkem:

Bylinkový ranč Majoránek je pokračováním předešlého obchůdku - Krámek pod Stolovou, který fungoval od r. 2013 v Beskydech (Kunčice pod Ondřejníkem). Byl oficiálně legalizován poté, kdy se moje bylinné kulinářství stalo víc než jen koníčkem. Začala jsem se dovzdělávat v botanice, bylinářství a zavážet obchůdky. V r. 2015 jsem začala pravidelně jezdit se svým zbožím na farmářské trhy v okolí a pronikla do sféry obchodu. (Bára)

Trhy Rych2

Trhy Rych

trhy FM

Přišel však o rok později zlom, stěhování o velký kus dále a Krámek pod Stolovou přestal existovat. Bylinářství však dále pokračovalo, výroba také a našlo se i vhodné místo, kde jsme zakotvili. Tady vznikla myšlenka pokračování jako Bylinkový ranč Majoránek, kde se spojilo bylinářství, gastro, chov zvířat, pěstování bylin a jiné aktivity.

Sudety jsou místem, kam jsem ráda vyjížděla hledat klid, inspiraci pro tvorbu, navnímat atmosféru ducha doby, který je zde stále cítit. Po čase jsem zde zapustila i kořeny, zakoupila jsem staré stavení s velkou historií a obnovuji jej zpět k životu. Zároveň se mi podařilo zde vytvořit zázemí pro svou práci, obživu i najít nová přátelství.