Luční čaje - z českých luk až do Provence

Luční čaje mají silné zastoupení v našich čajových směsích pro svou pestrost, originalitu a jedinečnou chuť. Jako všechny naše produkty jsou i tyto 4 směsi připravovány jako funkční celek. Níže jsou blíže popsány jejich specifika a doporučení.

Luční čaje

Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady evropského společenství č. 1924/2006 Sb. nemůže prodejce uvádět u tohoto produktu řádné Radou neschválené výživové a zdravotní tvrzení. Veškeré informace o léčebných účincích bylin je nutné hledat v literatuře nebo volně dostupných zdrojích na internetu. Veškerá doporučení, která budou níže vypsána, jsou založena na informacích z volně dostupné literatury.

Motýlí louka - je jeden z čajů, který se používá na přípravu horkou i vlažnou vodou. A je též vhodný pro přípravu tzv. čajové limonády (silnější výluh zalijeme jemně perlivou vodou). Tento čaj je inspirovaný vůní rozkvetlé louky plné motýlů, včel a jiného drobného hmyzu v krásném slunečném dni. Jeho složení je seskládané z velmi silných bylin, které mají hojivé, zklidňující a protizánětlivé účinky širokého záběru. Je vyhledávaný zejména ženami, samotná jeho vůně je uvolňující. Zajímavostí je, že není "zelený". Je pouze květový a světlý. I to vytváří zvláštní efekt v konvičce při samotné přípravě čaje.

Horská louka - je čaj s klasikou přípravou do šálku "za tepla". Při tvorbě jsem se inspirovala barvami a vůněmi horských luk Jesenicka na okraji listnatých a smíšených lesů. Obsahuje 7 bylin, některé z nich jsou známé jako přírodní antibiotika, další jako podpůrné léčivé byliny. Dalo by se říct, že i celá směs je univerzálně léčivá a hojivá pro tělo i mysl. Má krásné barevné i tvarové spektrum a v konvičce je velmi pestrá.

Valštejnské louky - mezi dvěma údolími Zlatohorské vrchoviny se nachází zaniklá obec Valštejn s úchvatnou atmosférou ještě i v dnešní době. V této ryzí krajině rostou specifické byliny Jeseníků mezi něž patří i ty, které jsou použity ve směsi. Poměr jednotlivých bylin v tomto čaji vytváří opravdu prazvláštní vůni tajemných luk a přenášejí Vás lehce rozjímat do minulosti. Z hlediska léčivosti je to spojení bylin mužsko/ženských, čistících a protizánětlivých. Připravuje se klasickou přípravou.

Louka Provence - další z čajů, které lze připravovat kromě klasického způsobu i vlažnou vodou. Taktéž vhodný pro přípravu čajové limonády. Tato směs mne napadla při vzpomínkách na cestování po Francii v severní části Provence, kde jsou louky pestřejší. Mezi domky na zahrádkách se opakovaly květy a byliny, které jsem zvolila do čajové směsi. Čaj je svým složením a chutí vhodný jako odpolední čaj pro relaxaci a dobré trávení, uvolnění těla i mysli.

 

 Ať už si Vás přitáhne kterákoliv z našich luk, přejeme Vám dobrou chuť a příjemné prožitky s čaji. :-)